be

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 33

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 33

Rosyjski rewizjonizm wobec Zachodu
Kaczmarski Marcin

Tezy: 1. Rosyjska polityka zagraniczna na przełomie lat 2006-2007 weszła w fazę rewizjonizmu. Cechą wyróżniającą tego etapu jest przede wszystkim dążenie Moskwy do radykalnej przebudowy dotychczasowego modelu relacji z Zachodem, ukształtowanego po zakończeniu zimnej wojny (wcześniej Rosja chciała reformy... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 31

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 31

Bośniacki chaos. Źródła kryzysu politycznego we współczesnej Bośni i Hercegowinie
Stanisławski Wojciech, Szpala Marta

W Bośni i Hercegowinie co najmniej od 2005 raku mamy do czynienia z nową postacią „kryzysu transformacyjnego". Politycy reprezentujący trzy największe zbiorowości etnopolityczne (Bośniaków, Chorwatów i Serbów) poruszają kolejne kwestie sporne i przy użyciu różnych narzędzi politycznych dążą do utrwalenia... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 30

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 30

Zmiany w białoruskich elitach politycznych, gospodarce i społeczeństwie. Pozory i rzeczywistość
Kłysiński Kamil, Wierzbowska-Miazga Agata

Na przełomie 2006 i 2007 roku doszło do najpoważniejszego od lat kryzysu w stosunkach rosyjsko-białoruskich. Wzrost napięcia skłonił władze białoruskie do stopniowej modyfikacji polityki gospodarczej oraz gruntownej przebudowy obozu władzy, a także postawił nowe, dużo trudniejsze wyzwania przed białoruską... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 32

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 32

Od demokracji „wirtualnej” ku europejskiej: Geneza i konsekwencje przełomu politycznego w Mołdawii
Rodkiewicz Witold

Rok 2009 może okazać się przełomowym w dziejach postsowieckiej Mołdawii. Jej klasa polityczna oraz tamtejsze społeczeństwo stanęły przed fundamentalnym wyborem. Z jednej strony utrzymanie władzy przez rządzącą od 2001 roku Partię Komunistów Republiki Mołdawii oznaczałoby konsolidację autorytarnego systemu... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 28

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 28

Trudny \"sojusznik\" / Difficult \"ally\". Białoruś w polityce Rosji / Belarus in Russia\'s foreign policy
Konończuk Wojciech

Stosunki rosyjsko-białoruskie znajdują się w punkcie zwrotnym. Model wypracowany w ostatnich dziesięciu latach, oparty na retoryce integracyjnej bez realnej treści i subsydiowaniu gospodarki białoruskiej przez Rosję, ulega szybkiej redefinicji. Demontaż dotychczasowej formy stosunków dwustronnych zapoczątkowało... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 24

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 24

Sytuacja demograficzna w Rosji
Szerepka Leszek

W dziejach Rosji okresom głębokiego chaosu towarzyszyły zwykle kryzysy demograficzne. Tak było podczas XVII-wiecznej „smuty” oraz w okresie wojen i rewolucji początku XX wieku, zakończonych przejęciem władzy przez bolszewików. Rozpad ZSRR także zbiegł się w czasie z kryzysem demograficznym. O ile jednak... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 23

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 23

Polityka Rosji na Kaukazie Południowym i w Azji Centralnej
Falkowski Maciej

Kaukaz Południowy i Azja Centralna należą do priorytetowych kierunków polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. Wpływy w obu regionach są przez Rosję postrzegane przede wszystkim jako jeden z kluczowych czynników określających jej pozycję na arenie międzynarodowej i warunek umocnienia statusu mocarstwa.... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 17

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 17

Turcja - korytarz tranzytowy dla surowców energetycznych do UE?
Łoskot-Strachota Agata

Priorytetem polityki energetycznej Ankary jest uczynienie z terytorium Turcji ważnego korytarza tranzytu surowców energetycznych do UE. Turcja chce pełnić aktywna rolę w rozdzielaniu i sprzedawaniu transportowanych przez jej terytorium surowców. Tranzyt i sprzedaż surowców przede wszystkim gazu ziemnego... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 21

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 21

Wybory prezydenckie na Ukrainie październik-grudzień 2004 roku

Wybory prezydenckie 2004 roku były jednym z najważniejszych wydarzeń w politycznej historii niepodległej Ukrainy. Byłyby takimi nawet, gdyby nie uwieńczyła ich pomarańczowa rewolucja. Stawką w nich było bowiem to, czy po zakończeniu rządów Leonida Kuczmy ukształtowany pod jego patronatem system oligarchiczno-biurokraty... Болей »

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 16

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich 16

Kaukaz Północny: rosyjski węzeł gordyjski
Falkowski Maciej

Kaukaz Północny jest najbardziej niestabilną częścią Federacji Rosyjskiej: od początku lat 90. trwa konflikt zbrojny w Czeczenii, który stopniowo obejmuje inne republiki regionu, terroryzm na stałe wszedł do politycznego życia Kaukazu, kwitnie przestępczość zorganizowana, utrzymuje się napięcie, wciąż... Болей »

Камунікат.org – Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у друку спасылка на крыніцу інфармацыі абавязковая.
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у Інтэрнэце прамая гіпэрспасылка на Kamunikat.org абавязковая.
Ідэя сайту Яраслаў Іванюк
Fundacja Kamunikat.org | KRS 0000735360 | NIP 5423316380 | REGON 380450384 ul. Proletariacka 11 |15-449 Białystok| Polska
Правы © 2000-2024 by Kamunikat.org