![]() |
![]() |
Wspomnienia Anieli i Weroniki Kotkowiczanek, dwóch sióstr, zostały napisane po białorusku, tj. w ich języku ojczystym. Prezentuje się je czytelnikowi polskiemu ze względu na poznanie specyfiki i złoŜoności losów mieszkańców Wileńszczyzny. Mają wartość szczególną. Niewielu Białorusinów, którzy po II wojnie światowej i po pobycie w łagrach sowieckich mieszkali w Polsce bądź na Białorusi (lub w ogóle w ZSRR), odwaŜyło się spisać swoje prze... Болей »
Badania białoruskiej tożsamości narodowej ogranicza się zazwyczaj do wieku XIX i XX. W białoruskiej literaturze historycznej występuje przy tym pojęcie „odrodzenia" narodowego, które jakoby nastąpiło w XIX w. Takiej wizji wydarzeń podporządkowana jest także periodyzacja historii Białorusi, w której z reguły wyróżnia się okres porozbiorowy, trwający, w zależności od szkoły historycznej, sowieckiej czy narodowej, do 1917 lub 1918 r. Błędn... Болей »
Jan Czykwin ur. w 1940 r. w Dubiczach Cerkiewnych, woj. białostockie. Poeta. Tłumacz. Historyk literatury. Studia wyższe ukończył w 1964 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor U W. Debiutował wierszem w 1957 roku. Dotychczas opublikował zbiory poezji: Idu (Białystok 1969), Świataja studnia (Białystok 1970). Niespakoj (Białystok 1977), Na progu świata (Warszawa 1983), Splot słoneczny (Olsztyn 1988), Swietły mih (Mińsk 1989), Kruhawa... Болей »
Cykl wywiadów z białoruskimi intelektualistami jest wycieczką do ich podziemnego świata. Pokazuje zmagania Białorusinów w odkrywaniu własnej historii, kultury, języka. Przez lata kazano Białorusinom zapominać narodowe traumy, fałszowano ich historię i izolowano od świata. Nie mogli posługiwać się swoim językiem, propaganda radziecka chciała by stali się sowieckimi ludźmi, by o białoruskości zapomnieli. Nauczyli się więc uciekać i wieść ... Болей »
Sokrat Janowicz (1936) urodził się w Krynkach k. Białegostoku. Polonista (Uniwersytet Warszawski 1973). prozaik, poeta, tłumacz, reporter. Debiutował w 1956 r. na łamach białoruskiego tygodnika „Niwa", w którym przepracował kilkanaście lat jako dziennikarz. Pisze w dwóch językach i żyje w dwóch kulturach: polskiej i białoruskiej. Jest autorem ponad 20 książek, wśród których znajdują się zbiory opowiadań (Wielkie miasto Białystok, 1973),... Болей »
Świetlana Aleksijewicz jest najbardziej znaną i najczęściej wydawaną w świecie pisarką białoruską piszącą po rosyjsku, laureatką wielu prestiżowych nagród. Ponieważ podpisuje się pod protestami przeciw niegodziwości naszych czasów, jej książki nie ukazują się w kraju ojczystym. Debiutowała wraz z pierestrojką w 1985 r. książką U wojny - nieżienskoje lico (Wojna nie ma twarzy kobiety). Wydane w tym samym roku Poslednije swidietieli (Osta... Болей »
Jeżeli w naszych czasach można mówić o bohaterach dziennikarstwa, to z pewnością do ich grona należy autorka tej książki, Świetłana Aleksijewicz - białoruska reporterka pisząca po rosyjsku. Ta córka nauczycieli: ojca Białorusina i matki Ukrainki, wieczna dziewczyna z talentem do pióra i temperamentem niepowstrzymanej zdobywczyni ukrywanych informacji, wielokrotnie już poruszyła opinię publiczną nie tylko Białorusi, Ukrainy i Rosji. Wyda... Болей »
Павольна, але з кожным днём усё выразней, праяўляецца з цемры забыцця гісторыя Орлі. Мінулае - і тое самае старажытнае, і тое бліжэйшае, цікавіць не толькі прафесійных гісторыкаў і асобных аматараў, але таксама простых жыхароў. Хочам ведаць адкуль наш род. Хочам паказаць і ў нейкай меры захаваць мінулае. Разумеем - тое, што ёсць, што будзе ці можа быць - павінна грунтавацца на мінулым, так як нішто не вырасце без надзейнага кораня. Болей »
W rozumieniu potocznym, zgodnie z tym czego nauczono nas w szkole, historię pojmujemy jako odwieczne zmaganie się państw, narodów, religii, kultur... W pamięci byłych uczniaków pozostają najczęściej mechanicznie tam wprowadzone abstrakcyjne pojęcia, daty, nazwiska panujących, miejsca bitew — słowem okruchy krwawej historii zmagań za rząd ciał i dusz. W zasadzie można by na takie przedstawianie i przyswajanie historii się zgodzić, gdyby.... Болей »
Teren gminy Orla położony jest w centralnej części Równiny Bielskiej, będącej częścią makroregionu Niziny Północnopodlaskiej (Kondracki, 2002). Administracyjnie leży w województwie Podlaskim, we wschodniej części Powiatu Bielsk Podlaski, przy granicy z Powiatem Hajnowskim. Obszar gminy stanowi fragment staroglacjalnej wysoczyzny morenowej, powstałej w wyniku rozpadu i wytopienia się lądolodu środkowopolskiego, stadiału Warty. Jest to pł... Болей »