![]() |
![]() |
Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego jest jedną z ważniejszych publikacji, jakie mówią o historii tego miasta. Jej autorami było ponad sześćdziesięciu dawnych żydowskich mieszkańców, którzy po wojnie spisali wspomnienia o swoim rodzinnym mieście, nie istniejącym już w tym kształcie, w jakim je znali. Księga została wydana oryginalnie w Tel Awiwie w 1975 roku przez dwie organizacje bielskich Żydów – Ziomkostwo Bielskie w Izraelu oraz... Болей »
Urodziłem się w Wilnie. Rosłem w Święcianach – sercu krainy Nalsza, gdzie niegdyś szumiał święty gaj wajdelotów. Poznałem matczyną Auksztotę i ojcowską Mińszczyznę. Mam poczucie wdzięczności i długu wobec nieba, pod którym ujrzałem świat i przeżyłem wczesną młodość. W miarę odchodzenia umacnia się we mnie nakaz służby Ojczyźnie moich przodków. Słyszę ich głosy w językach bratnich. Widzę czystą Żejmianę pod Sudatami dziadka i Niemen szer... Болей »
Zwyczaj publikowania katalogów swoich książek ma długotrwała historię. Pozwala przede wszystkim po/nać warsztat naukowy właściciela księgozbioru i jego upodobania literackie. O. Grzegorz Sosna, niezwykle zasłużony dla poznania historii Białostocczyzny, autor cennych bibliografii odnoszących się do Prawosławia w Polsce i do parafii prawosławnych na Białostocczyźnie, na swoje siedemdziesiąte urodziny przygotował do druku katalog swojej b... Болей »
„Kto jest kim w Białorusi” to pierwszy wybór not biograficznych czołowych postaci białoruskiej polityki? Kultury i organizacji pozarządowych. Książka została opracowana przez Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa” z Mińska. Jest to instytucja, która działa ponad podziałami politycznymi białoruskiej opozycji demokratycznej. „Kto jest kim w Białorusi” jest źródłem wiedzy o ludziach, którzy tworzą rzeczywistość Republiki Biał... Болей »
Культ Маці Божай ва ўсходнім абрадзе займае адмысловае мейсца. Маці Божая была пасярэдніцай і суцяшальніцай. Маці Божая апекавалася і дапамагала людзям. У сваю чаргу і абразы Маці Божай мелі асаблівую пашану і хвалу. Вялікае Княства Літоўскае стала выключэньнем у эўрапейскай культуры, бо менавіта на яго землях быў распаўсюджаны найбольшы культ абразоў Маці Божай. Пра адзін з абразоў Маці Божай – у Купяцічах распавядае выданьне. Аўтар ... Болей »
Pod Mińskiem na Białorusi, w Kuropatach, na terenach obecnie rekreacyjnych, odkryto 500 nieznanych mogił — ofiar sowieckiego terroru na tych ziemiach w latach 1937-1941. Przez pół wieku nazwiska pomordowanych skrywane były w tajnych archiwach KGB. A jak wynika z ujawnionych dziś dokumentów, winę ich stanowiło jedynie to, że byli Polakami albo urodzili się w Polsce. Choć nadal na Białorusi nie ma dobrego klimatu do odkrywania prawdy o ta... Болей »
Bieżący numer Latopisów Akademii Supraskiej wychodzi w roku dwóchsetnego jubileuszu kanonizacji Gabriela Młodzieńca oraz siedemdziesiątej piątej rocznicy męczeńskiej śmierci prawosławnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, wyniesionych na ołtarze w 2020 roku przez Polską Cerkiew Prawosławną (w tym kilkoro dzieci i młodzież). Upamiętnione zostało także 600-lecie śmierci wybitnego metropolity kijowskiego – Grzegorza (Cam... Болей »
Publikacja, towarzysząca ekspozycji Leona Tarasewicza w Galerii Foksal nie jest jedynie katalogiem do wystawy Jerozolima. Została zaplanowana również jako wydawnictwo rekapitulujące dotychczasową współpracę Leona Tarasewicza z Galerią Foksal. Ten projekt edytorski ma już swoją historię sięgającą roku 2016. Początkowo miał mieć formę katalogu dokumentującego malarską akcję artysty z użyciem betonu, jaką zamierzał przeprowadzić w galerii,... Болей »
Wizualny świat wokół nas został zdominowany przez światła lightboxów, reklam oraz codzienną obecność ekranu telewizyjnego czy komputerowego. Realny pejzaż przyrody zanika bardzo szybko wraz ze światłem dziennym, w którym jesteśmy coraz mniej obecni. Nasze aktywne życie przenosi się na godziny popołudniowe i nocne, dlatego poniekąd dzień staje się dla nas nocą, a noc dniem. A jednak światło było i nadal pozostaje dla nas tajemnicą niewyt... Болей »
Trudno sobie wyobrazić pisarza białoruskiego wyglądającego naturalnie w wieńcu laurowym. Może z wyjątkiem Alesia Razanaua, który pewnie urodził się już jako klasyk. [...] Razanau jest prawdopodobnie największym projektem kultury białoruskiej. Projektem nie we współczesnym znaczeniu tego słowa, które utożsamiane jest z finansami i sukcesem, a w pierwotnym. Bo słowo „projekt" wywodzi się z łacińskiego projectere, co znaczy „rzucać do pr... Болей »