![]() |
![]() |
W strategii rozwoju województwa podlaskiego Bielsk Podlaski został uznany za trzeci - po Łomży i Suwałkach ośrodek subregionalny. O liczącym 26 tysięcy mieszkańców Bielsku często mówi się, że to najdynamiczniej rozwijające się miasto południowej części województwa podlaskiego. Bielsk w miarę skutecznie poradził sobie z transformacją po 1989 roku i w zasadzie obecnie nie ma większych problemów z brakiem miejsc pracy. Powstały duże i znan... Болей »
Piękni ludzie w pięknym mieście tworzą piękną sztukę. Możemy się o tym przekonać oglądając niniejszy album. Zaprezentowano w nim dzieła artystów związanych z Bielskiem Podlaskim, dynamicznie rozwijającym się miastem leżącym w uroczym miejscu świata, u wrót Puszczy Białowieskiej. Miastem o bogatej przeszłości, dumnej teraźniejszości i obiecującej przyszłości. Wystarczy spojrzeć w niebo nad Bielskiem, by dostrzec skrupulatnie odmierzający... Болей »
Album niniejszy jest jakby ikoną dawnego Bielska. Ikona jest bowiem oknem ku wieczności; dawne fotografie uwieczniają nam natomiast obraz miasta sprzed lat. Najwięcej widzimy na nich domów: parterowych lub jednopiętrowych, najczęściej drewnianych. Bo takim Bielsk był od wieków. Болей »
Tegoroczne wydawnictwo w sposób szczególny akcentuje jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii miasta – akcję likwidacyjną mieszkańców Bielska Podlaskiego z 15 lipca 1943 roku, jakiej dopuścili się niemieccy okupanci w okresie drugiej wojny światowej. „Ten numer jest rozbudowany o temat poruszający dla naszych mieszkańców. W tym roku, 15 lipca obchodzimy 75. rocznicę tragedii, jaka dotknęła nasz gród w roku 1943, gdzie zginęło tra... Болей »
Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie... Болей »
Proponowany tom zawiera wspomnienia mieszkańców dzisiejszej Białostocczyzny, którzy w 1915 roku porzucili miejsca swego zamieszkania i udali się na uchodźstwo (ros. bieżeństwo) w głąb Rosji. Zasadniczą część książki stanowią teksty drukowane na łamach tygodnika „Niwa” w latach 1958-2015 i materiały niepublikowane, zebrane przez dziennikarzy, korespondentów i czytelników. Pod tekstami podane jest imię i nazwisko autora oraz rok zapisu. W... Болей »
Profesor Antoni Mironowicz jest znanym i cenionym badaczem dziejów Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Z uznaniem, przeto, należy powitać przygotowaną kolejną monografię dotyczącą historii biskupstwa turowsko-pińskiego w XI-XVI wieku. Stanowi ona podsumowanie jego wieloletnich badań nad tą tematyką. (...) Oceniając pracę profesora Antoniego Mironowicza należy stwierdzić, że autor z powodzeniem zrealizował postawiony sobie cel wyp... Болей »
Sytuacja Polski, wbrew pozorom, jest przeraźliwie klarowna. Mamy społeczną apatię oraz bezradność na skalę okresu klęsk, a nastroje z czasów przegranych powstań; równie pochylą w gospodarce ze stosownymi następstwami co do warunków życia oraz "bogactwa" materialnych środków działania; degenerację forum publicznego i wszelkiej polityki; załamanie się dynamiki kulturalnej, ratującej nas dotychczas w kryzysach... Wszystko jedno, czy nazwie... Болей »
Książka „Bliski mi Wschód” stanowi zapis moich wieloletnich wędrówek, jako dziennikarki, po Wschodzie, gdzieś od Morza Białego na północy po Morze Śródziemne i Czerwone na południu, po szerokim pasie ziem, kształtowanych przez wschodnie chrześcijaństwo. To zapis tego, co usłyszałam na wielu konferencjach, organizowanych w Polsce i za granicą, podczas których, nieraz w ogniu dyskusji, wypalały się poglądy na historię i duchowość świata c... Болей »
Działalność Bractwa ma na celu: 1. budzenie i rozwijanie zainteresowań w zakresie wiedzy teologicznej i życia duchowego, 2. podnoszenie poziomu intelektualnego i moralnego w oparciu o naukę Kościoła Prawosławnego, w duchu Jego tradycji, celem kształcenia osobowości i wychowania młodego prawosławnego chrześcijanina, godnego członka swego Kościoła, 3. kształtowanie postaw chrześcijańskich swoich członków w życiu codziennym, udzielania ... Болей »