![]() |
![]() |
Przed 1915 rokiem w Trześciance i Stawku istniał prężny ośrodek oświatowy, który oddziaływał na całą diecezję litewską, a po 1900 roku na nowo powstałą grodzieńską. Z dawnej świetności zespołu szkół cerkiewno - parafialnych w Trześciance i uroczysku Stawek, malowniczo usytuowanym w dolinach rzek Narwi i Rudni, w odległości około kilometra od Trześcianki, po drodze do Puchłów, nie pozostało śladu. Stawek zniknął nawet z urzędowego nazewn... Болей »
W prezentowanej monografii Jerzy Grzybowski podjął próbę przedstawienia dziejów duszpasterstwa wojskowego wyznania prawosławnego w Wojsku Polskim w latach 1919-1949. Autor dokonał analizy dziejów duszpasterstwa wojskowego na tle historii Kościoła prawosławnego w Polsce w omawianym okresie. W pracy została przeanalizowana organizacja i działalność zespołu kapelanów wojskowych zarówno w czasie pokoju, jak i w warunkach wojennych. Ukazano ... Болей »
Z okazji powitania Nowego 1942 Roku Vacław Iwanowski pouczał swych młodych współpracowników w Mińsku: „Wilżne jest wynalezienie prochu, ale nie mniej ważna jest umiejętność jego wykorzystania". Za pomocą tego aforyzmu wskazywał, że realizacja idei nie ustępuje pod względem znaczenia samej idei. Był chemikiem - technologiem, znał się na tym nieźle. W ten sposób przekazywał własne doświadczenia. Wysuwając w 1902 r. postulat stworzeni... Болей »
Janka Bryl, serdeczny przyjaciel Polski i Polaków, urodził się w 1917 roku w Odessie, od roku 1922 mieszkał we wsi Zagorje pod Grodnem. Wcielony w 1939 roku do wojska polskiego, brał udział w obronie Oksywia, następnie dostał się do niewoli, skąd uciekł w sierpniu 1941 roku i przyłączył do białoruskiej partyzantki. W Polsce ukazało się sporo książek Janki Bryla, m. in. Świat daleki i bliski (PIW 1974), Witraż („Czytelnik” 1979), Świat u... Болей »
Zainteresowanie Podlasiem wśród osiemnastowiecznych podróżników, to w zdecydowanym stopniu zasługa rozwoju Białegostoku jako rezydencji pierwszego świeckiego senatora Rzeczypospolitej, hetmana wielkiego koronnego, a zarazem królewskiego szwagra - Jana Klemensa Branickiego. Magnesem przyciągającym przybyszów z różnych stron kraju i świata były nie tylko urzędy i znaczenie pana na Białymstoku. W równym stopniu przyciągały powszechnie znan... Болей »
Działania wojenne zainicjowane w sierpniu 1914 r. nie dotknęły Białegostoku bezpośrednio, ale konflikt zbrojny i jego skutki od pierwszego dnia były obecne w niemal wszystkich sferach codziennej egzystencji białostoczan. Dnia 17 lipca/l sierpnia 1914 r. białostocki kantor pocztowy przy ul. Aleksandrowskiej odebrał telegram z Petersburga, skierowany do prezydenta miasta Włodzimierza Djakowa, w którym ministrowie wojny, spraw wewnętrznych... Болей »
Vital Voranau (ur. 18 marca 1983 roku w Mińsku] -białoruski pisarz, wydawca i tłumacz. Współzałożyciel oraz przewodniczący „Białoruskiego Kulturalno-Naukowego Centrum" w Poznaniu i wydawnictwa „Bieły Krumkacz". Absolwent UAM w Poznaniu i Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Obecnie pisze pracę doktorską na temat twórczości Samuela Becketta na Uniwersytecie Masaryka w Czechach, a także wykłada literaturę irlandzką oraz historię i kulturę B... Болей »
Вершы Тутэйшыя. Першы, і пакуль адзіны зборнік паэзіі на польскай мове беларускай пісьменніцы Міры Лукшы. Кожны верш прысвечаны адной асобе, якую пісьменніца напаткала ў сваім жыцці, і якая адціснула знак у памяці, пачуццях або настроі Міры. Героі вершаў – людзі вядомыя і мала вядомыя, але кожны з іх мае нейкую адметную рысу, уласцівую толькі гэтай канкрэтнай асобе. Тое нешта, што вылучае яго з агулу. Назва кожнага верша – проста імя яг... Болей »
Выбраныя вершы беларускага паэта Беласточчыны Віктара Шведа – не штодзённае выданне. Віктар Швед піша, у асноўным, на беларускай мове, гэты ж зборнік – вершы на польскай мове. Сабраныя ў зборніку творы перакладзены з беларускай як самім аўтарам, так і польскім паэтам Янам Лявончукам. Творы Віктара Шведа прысвечаны вясковаму жыццю, міжчалавечым адносінам, акаляючай нас прыродзе. Не выходзячы тэматычна па-за межы рэгіёна, а нават і выходз... Болей »
Kiedy Karol Wojtyła pisał poemat „Myśląc Ojczyzna...”, w polu Jego refleksji pozostawała, jak wiadomo, Polska. Kiedy się jednak ów poemat czyta, zwłaszcza mając w pamięci niestrudzone pielgrzymki Jana Pawła II do wszystkich ludów Ziemi, dostrzega się uniwersalność tych prawd: jak ta o „strumieniu mowy / wzbierającym historią”, o „ludzie żyjącym w sercu własnej mowy”. Ojczyzna żyje w domu rodzinnym, historii i kulturze, a najpierw – ojcz... Болей »