![]() |
![]() |
Wycinanka należy do charakterystycznych wytworów polskiej sztuki ludowej, a szczytowy okres jej rozwoju przypada na ostatnie dziesięciolecia XIX i początek XX wieku. 5tała się ona najtańszą formą dekoracji wykonywanej najczęściej we własnym zakresie na wsi, a w wielu regionach centralnej i wschodniej Polski była też umiejętnością powszechną. Do jej rozwoju przyczyniła się dostępność taniego białego, a od lat 70. XIX wieku barwnego papie... Болей »
Przed rokiem 1939 Polska była jednym ze światowych centrów literatury' żydowskiej (hebrajskiej i w jidisz), był też, krótki co prawda, okres gdy - obok Berlina i Pragi - tu mieścił się jeden z naj silniej szych ośrodków emigracyjnej literatury rosyjskiej. Leon Gomolicki, znakomity polski prozaik, był wówczas Lwem Gomolickim, rosyjskim poetą. „Kolebką współczesnej poezji żydowskiej była Polska” - napisał Arnold Slucki, poeta polski, poma... Болей »
Postać Józefa Jodkowskiego, historyka, muzealnika, konserwatora sztuki jest niezwykle ważna dla dziejów kultury Polski I połowy XX wieku. Olbrzymie zasługi, które posiadał w gromadzeniu informacji o dziejach zabytków polskich, po rozbiorach wywiezionych do Moskwy i Petersburga, zebranie przez niego przed 1918 r/ służyły Komisji Rewidykacyjnej, która po 1921 r. odzyskiwała utracone dobra polskiej kultury. Болей »
Wyklęci — wiadomo kto. Chociaż w XX wieku potępionych formacji było w naszej części Europy wiele, nie ma wątpliwości, że to pojedyncze słowo odnosi się do tych, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu - obok nazizmu - zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora (i sowieckim, i peerelowskim), lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mog... Болей »
Główny Urząd Statystyczny oddaje do rąk czytelnika trzecie wydanie informatora o wyznaniach religijnych, stowarzyszeniach narodowościowych i etnicznych istniejących i działających w Polsce w ostatnich 3 latach. Jego głównym celem jest dostarczenie zobiektywizowanej wiedzy o zmianach liczebności i rozmieszczeniu terytorialnym struktur i instytucji życia religijnego oraz zorganizowanych grup etnicznych. Informacje na ten temat są ciągl... Болей »
Чарговы, пяты том публікацыяў матэрыялаў міжнародных канфэрэнцыяў пад агульнай назвай “Супольная спадчына паўночна-усходніх земляў даўняй Рэчы Паспалітай”. Гэтым разам гісторыкі Беларусі, Польшчы і Літвы спрабавалі высьвятліць адносіны жыхароў розных нацыянальнасьцяў да зьмены ўладаў і межаў. Вынікі канфэрэнцыі паказалі, што па такім цяжкім для дасьледваньня пытаньнем нацыянальныя гістарычныя школы усё яшчэ ня могуць дайсьці да паразу... Болей »
Broszura jest efektem realizacji projektu pod nazwą „Dacza w nadbiebrzańskim stylu, czyli odtwarzanie tradycyjnej architektury dla potrzeb agroturystycznych i ochrony krajobrazu kulturowego", który był realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultur}' w Lipsku w okresie od 1 września 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. Projekt miał na celu wypracowanie metodologii ocalania ciekawych architektonicznie przykładów budownictwa lokalnego i jego po... Болей »
Oddając w Państwa ręce to wydawnictwo dzielimy się z Wami swoją pasją — ręcznikiem ludowym. Od lat jest on w sferze naszych, zainteresowań. Dziś Muzeum Podlaskie w Białymstoku posiada niemałe zbiory ręczników ludowych. Ich największa ilość znajduj e się w Dziale Etnografii, Białostockim Muzeum Wsi oraz Muzeum w Bielsku Podlaskim, które nieprzerwanie od 2010 roku buduje reprezentatywną dla Ziemi Bielskiej kolekcję ręczników ludowych. Nie... Болей »
3 думкаю пра аматараў традыцыйнай вышыўкі мы падрыхтавалі чарговае выданне з серыі “Узорнік традыцыйнай вышыўкі і карунак народнага ручніка”. Уключылі ў яго гатовыя ўзоры вышыўкі гладдзю, знойдзеныя на народных ручніках у калекцыі Музея ў Бельску Падляшскім, Філіяла Падляшскага Музея ў Беластоку. Гэты від аздобаў, выкананых добрай майстрыхаю, захапляе прыгажосцю. Яго нязвыкласць праяўляецца ў складаным каляровым арнаменце, натхненнем як... Болей »
Przeszłe doświadczenia wskazują, że nawet wtedy, gdy celem pierwszorzędnym jest stworzenie gospodarki rynkowej, państwo przez wiele jeszcze lat musi odgrywać znaczącą rolę. Rozbudzona po upadku gospodarki nakazowej euforia niektórych zwolenników wolnego rynku i deregulacji może dać początek przesadnej wierze w siłę mechanizmów rynkowych. Zawsze wystąpią pewne obszary, na których rynek nie będzie dobrze funkcjonował i które będą wymagać ... Болей »