Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny, Zeszyt 3

Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Tyniewiczanki z Tyniewicz

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 1995

Рэдактар: Kopa M.

Выдавец: Wojewódzki Osrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Памеры: 128s., il., 23см

ISBN: 83-86641-30-4

Катэгорыя: Этнаграфія; Культура; Мастацкая літаратура

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [338]

Zamiar wydania zbiorku pieśni Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego Tyniewiczanki zTyniewicz zrodził się we mnie kilka lat temu. Myśl ta dojrzewała i doczekała się swego finalnego kształtu w postaci Zeszytu Nr 3 Repertuar Zespołów Folklorysfycznych Białostocczyzny. Głównym powodem moich działań w tym kierunku była świadomość o bezcennych wartościach kulturowych, poznawczych i muzycznych repertuaru pieśniowego zachowanego w pamięci uczestniczek w/w Zespołu. Dziś śmiem twierdzić, po dokonaniu zapisu pieśni, że bogatszego repertuaru, tak pod względem ilościowym, jak i jakościowym nie posiada żaden Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy na Białostocczyźnie. Z drugiej zaś strony fakt obchodów jesieniq 1995 r. Jubileuszu XV-lecia działalności artystycznej TYNIEWICZANEK. stał się motorem, siłą napędową do intensywnej pracy nad zebraniem, zapisaniem i wydaniem pieśni tego Zespołu, Sadzę bowiem, że zbiorek repertuarowy będzie miłym prezentem TYNIEWICZANKOM od Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku w dniu ich Święta.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny, Zeszyt 4

Repertuar zespołów folklorystycznych Białosto...

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Orzeszki

Wieś Orzeszkowo położona jcst 8 km na południe od Hajnówki, na trasie PKP Hajnówka - Czeremcha na polanie - w zachodniej części Puszczy Białowieskiej. Nazwa tej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od rodu Orzeszków, którzy osiedlili się tutaj przed 1639 rokiem. Podczas powstania styczniowego w 1863 roku walczył tutaj Walery Wróblewski - późniejszy generał Komuny Paryskiej. Na początku XX-go wieku położone zostały tory kolejowe przebie... Болей »


Repertuar zespołów folklorystycznych Białostocczyzny, Zeszyt 2

Repertuar zespołów folklorystycznych Białosto...

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy z Dobrywody

Wieś przez bardzo długi czas była skarbnica tradycji, kultury duchowej i materialnej ludu. W Polsce taki stan rzeczy istniał do lat powojennych. W latach sześćdziesiątych nastqpiła masowa migracja młodych mieszkańców wsi i miasteczek w celu zdobycia zawodu czy też w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. To spowodowało stopniowe obumieranie wsi, zwłaszcza na tak zwanej ścianie wschodniej. Na Białostocczyźnie, szczególnie w pobliż... Болей »